تولید محتوا- آقای نیما

پومان چهارم -نوع داده ها در سی شارپ

هر متغیری که در زبان سی شارپ تعریف میشود به همراه نوع آن مشخص میشود. در این جلسه به انواع نوع داده ها در سی شارپ میپردازیم ...

نوع داده

در بخش قبل دیدیم که یک متغیر در هنگام تعریف نوعش باید حتما مشخص باشد و این به دلیل این است که سی شارپ یک زبان strongly-typed بوده و کاملا به نوع داده ها وابسته است. برای مثال : 

string message = "Hello World!!";

 

در نمونه مثال بالا string یک داده نوع است ، message یک متغیر است و "!!Hello World" یک مقدار رشته ایست که به متغیر message انتساب داده شده است. نوع داده ی یک متغیر نوعی را که یک متغیر میتواند در خود نگه دارد را برای کامپایلر سی شارپ مشخص میکند.

سی شارپ شامل چندین داده نوع  مختلف برای انواع داده است برای مثال  decimal ، float ،number ، string و ....

 

string stringVar = "Hello World!!";
int intVar = 100;
char charVar = 'A';
float floatVar = 10.2f;
bool boolVar = true;
 

هر داده نوع دارای یک گستره ی مشخصی از مقادیر است. برای مثال یک متغیر از نوع int میتواند مقداری بین 2,147,483,648- تا 2,147,483,647 را در خود جای دهد. به همین صورت داده نوع bool میتواند دارای دو مقدار true و false باشد.

در جدول زیر لیستی از داده نوع های موجود در زبان سی شارپ به همراه گستره ی مقادیر آنها آمده است :

 

همانطوری که در جدول فوق مشاهده نمودید هر نوعی داده (به استثنا string و object) دارای گستره ای از مقادیر هستند. در صورتی که متغیری در خارج از گستره ی داده نوع آن مقداردهی شود ، کامپایلر خطایی را نشان خواهد داد.

 

نکته : داده نوع ها بسته به اینکه خود دارای مقدار هستند و یا به مقداری دیگر در جایی دیگر اشاره میکنند به دو دسته value type و reference type تقسیم میشوند. در فصول آینده بهآنها خواهیم پرداخت.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش